Pivo GUINNESS 

Okrem vychýrenej kuchyne nášho pubu pochutnáte si u nás aj na skvelom moku: čapujeme svetoznáme pivo Guinness! Pivo Guinness

Guinness je obchodná značka tmavého piva s výraznou sladkastou chuťou, vyrábané pôvodne v írskom Dubline.

V Írsku koncom 18. storočia pili najmä whisky a gin. Pivo ľudia veľmi nepoznali. Lenže v roku 1759 podpísal Arthur Guinness (vtedy 34-ročný) nájomnú zmluvu na dlhých 9 000 rokov na vtedy nepoužívaný pivovar a história sa začala meniť.

Prečítajte si príbeh slávnej dynastie:

Arthur Guinness sa narodil v dedine Celbridge na juhu krajiny v roku 1725. Jeho otec pracoval pre tamojšieho arcibiskupa a varil pivo pre robotníkov, ktorí pracovali na cirkevnom majetku. Darilo sa mu tak dobre, že dvom synom zanechal po 100 librách. Pre Arthura to bola silná motivácia, aby sa vybral do Dublinu a skúsil svoj majetok zveľadiť. Nikto nečakal, že založí dynastiu, ktorá sa stane najslávnejšou a najbohatšou v Írsku. 

Arthur Guinness kúpil upadajúci pivovar v dublinskej časti St. James's Gate za 45 libier. Jeho priatelia si ťukali na čelo, malá spoločnosť bola na predaj celú dekádu, nikto však o ňu nejavil záujem. Kúpa bola o to neistejšia, že v oblasti sídlili desiatky malých pivovarov, ktoré lákal dobrý prísun vody. Pivo Guinness v Scottish pube

Arthur sa však energicky pustil do budovania biznisu. Varil tmavé silné pivo (tzv. porter), experimentoval s praženým jačmeňom a po pár rokoch mu špecifická chuť produktu prinášala slušný zisk. Prevalcoval ostatné dublinské pivovary a začal sa presadzovať aj v Británii. Porter s hustou bielou penou bol populárny najmä medzi sluhami a robotníkmi v dokoch.

Obchod stále rástol a na vrchol sa dostal počas napoleonských vojen. Vtedy už bol Guinnessov pivovar najväčším v Írsku. Arthurov vnuk Benjamin Lee sa stal najbohatším mužom ostrova, starostom Dublinu a zasadol aj do britského parlamentu. Firma koncom 19. storočia produkovala milión sudov piva ročne a zaradila sa na špičku vo svete. Zisky rodina investovala do mohutnej opravy dublinskej katedrály sv. Patrika. Dnes už pivovar nepatrí medzi najväčšie, ale určite je jedným z najmodernejších a najnavštevovanejších turistami. 

Guinness sa stále varí v 35 krajinách z tajných dublin¬ských receptúr a firma sa chváli, že každý deň si ľudia na celom svete vychutnajú až desať miliónov pohárov čierneho moku.

• Je Guinness čierny? 

O farbe piva sa vedú za nejedným stolom, podobne ako pri víne, siahodlhé debaty. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pivo Guinness je čierne, nie je to tak. Zasvätení vedia, že jeho farba naozaj nie je ani čierna, ale sýto rubínová. Pivo Guinness ju získava zásluhou praženého jačmeňa, ktorý sa používa pri výrobe tohto nápoja. Do piva sa nepridávajú žiadne umelé farbivá. (amb)

Z galérie piva Guinness:

Pivo Guinness v Scottish pube Šamorín Pivo Guinness v Scottish pube Šamorín Pivo Guinness v Scottish pube Šamorín Pivo Guinness v Scottish pube Šamorín

Sme blízko k vám!

Scottish pub je len niekoľko kilometrov od štátnych hraníc s Rakúskom aj s Maďarskom.
Máme vychýrenú kuchyňu a čapujeme svetoznáme pivo Guinness!

Naplánujte si cestu k nám!

GPS: N 48.02382353, E 17.307693958 

Kliknutím na mapu sa otvorí online Google mapa. 

Scottish pub Šamorín

Odporúčame!

Ochutnajte naše kvalitné vína z vinárstva VinumFigura. Viac informácii na VinumFigura.sk

Kontakt

Scottish pub Šamorín
Veterná 45

info@scottish-pub.sk

031 / 562 3892

   

Otváracie hodiny

Pondelok 11.00 - 22.00 hod.
Utorok   11.00 - 22.00 hod.
Streda   11.00 - 22.00 hod.
Štvrtok 11.00 - 22.00 hod.
Piatok 11.00 - 24.00 hod.
Sobota 11.00 - 24.00 hod.
Nedeľa 11.00 - 24.00 hod.

Čapujeme pivo Guinness!